У липні-серпні в м. Іршава та с. Камʼянське в межах програми «ВідНОВА:UA» провели два обміни для молоді з усієї України. Кожен обмін тривав пʼять насичених днів, за які учасники та учасниці разом із місцевими волонтерами відновили приміщення в Іршавському міському будинку культури та Будинку культури Відділу освіти Камʼянської сільської ради. Відтак створили в Іршаві молодіжний простір «Пак Дись» та в Камʼянському «Д-Дієві» – ними будуть користуватися молодіжні ради та молодь громад.
«ВідНОВА:UA» – програма залучення молоді до відновлення України шляхом реалізації молодіжних обмінів. Молодіжні обміни тривають у 24 областях України. Програма дає можливість молоді зробити свій внесок у відбудову України. Не менш значущою ідеєю програми є знайомство молоді з Україною та однолітками з різних областей.
30 волонтерів та волонтерок віком із 18 до 35 років знайомилися з унікальною культурою краю. Вивчали інструменти впливу молоді на місцеву владу та механізми участі молоді в прийнятті важливих рішень. Відточували інтелект з вікториною «Ритм розуму», багато рефлексували, навчалися медіаграмотності, знайомилися з іншими регіонами під час культурних вечорів, відвідали екскурсію Зарічанськими теплицями, вивчили закарпатський діалект разом із корінними жителями. Відвідали першу українську ремісничу сироварню, де скуштували локальні продукти та насолоджувалися неймовірним краєвидом.
Паралельно волонтери та волонтерки прокачали чимало будівельних навичок та виконали неймовірний обсяг робіт: підготували приміщення, пофарбували стіни та стелю, вимили сходи й фасадний камінь, очистили стіни від написів, демонтували плінтуси, лінолеум, замінили підлогу та вікна, закупили і встановили меблі, зробили ще безліч важливих речей.
Загальна площа відновленого простору в Іршаві – 23 м², а в Камʼянському – 82 м2. Обидва простори мають зручне місце розташування – у центрі населених пунктів – та є у вільному для молоді доступі.
«Створеним простором та центром зможе користуватися молодь і навколишніх сіл (до Камʼянської входить 8 сіл), проводити неформальне дозвілля, організовувати тренінги. Це – майданчик для розвитку молоді. У Камʼянському особливий обмін тим, що попередні обміни проводили в містах, а це – уперше в сільській громаді. У молоді буде місце, де можна зібратися, бо в селі менше можливостей. Громада надала велике співфінансування. Спільно вдалося відновити приміщення комплексно: демонтували підлогу, залили стяжку, встановили ламінат, пофарбували стіни, замінили вікна, зробили санвузол, встановили ролапи, змінили проводку, закупили світлове обладнання, установили меблі (шафу, стільці, стіл), прибрали територію, посадили сакури. Водночас розвивали мʼякі навички та знайомили з родзинками Закарпаття. Розвивали компетенції у сфері медіаграмотності, молодіжної політики. Відвідували екскурсії: були в Зарічанських теплицях, їздили в Селицьку сироварню. Мали змогу спробувати крафтові продукти та місцеву кухню», – розповідає координаторка програми «ВідНОВА:UA», проєктна менеджерка ГО «Простір молоді» Аліна Шимон.
Для «Простору молоді» це вже був четвертий обмін, адже організація долучається третій рік поспіль.
Надія з Києва долучилася до обміну в Іршаві. Закарпаття хотіла відвідати давно. «ВідНОВА:UA» створила таку можливість:
«Подібний досвід для мене в новинку. Мета проєкту – віднова України, віднова культури. Важливо, що команда збирає учасників та учасниць із різних куточків і сфер діяльності. Тут прекрасні люди. Насиченість роботи та активностей шалена, але це того варте. Бо зазвичай не таке шалене життя, але коли потрапляєш в схожий ритм – багато вражень».
Чоботар Анастасія з Вінниці волонтерила в Камʼянському. Дівчина навчається в Донецькому університеті, подібні активності цікавили завжди:
«Хотілося спробувати щось нове. Завжди брала участь в університетських ініціативах. Коли побачила реєстрацію на обмін, зрозуміла: нарешті можу подаватися, бо вже повнолітня, просто побігла заповнювати анкету. Хвилювалася, чи візьмуть. За ці дні навчилася фарбувати стіни й не заважати, коли хтось працює. Усе перепитувала, цікавилася багатьма будівельними процесами. Дізналася багато в культурному аспекті, пізнала унікальність Закарпаття. Зустріла неймовірних людей, із якими одразу здружилися. Усі активні й зацікавлені в тому, що роблять. Тут те комюніті, яке я шукала».
Серед волонтерів – місцева молодь. Ініціативна група була сформована ще завдяки програмі UPSHIFT, яку імплементувала організація «Простір молоді» на Закарпатті. Дівчата раніше створили кафе-бібліотеку в Будинку культури на другому поверсі «Д-Дієві». Проте приміщення було надто маленьке для масових заходів. Хотіли більше.
«Хотіли створити центр молодіжної ради, щоб молодь могла прийти в будь-який час для того, аби поспілкуватися, організувати свою роботу. Плануємо проводити і тренінги, і організовувати навчання за потреби. Про молодіжний обмін дізналася сама із соцмереж. Побачила, що в Іршаву приїхали молоді люди, допомогли відновити приміщення для громади. Коли дізналася, що в нашій громаді теж буде обмін, просто не могла не приєднатися. Зраділа. Сама допомагала чистити стіни від попередньої фарби, набула навичок будівництва».
Здобутий досвід підкреслює важливість подібних програм та ініціатив, які не лише допомагають вирішити локальні проблеми, а й сприяють національному єднанню та пізнанню всієї країни, закладаючи основи для подальшого розвитку молодіжного руху в Україні.
За інформацією ГО “Простір молоді”