Молодіжний форум обʼєднав молодь Закарпаття, Харкова та Житомира

8-9 грудня в Ужгородському замку відбувся форум “Роль молоді у процесах відбудови України”, який обʼєднав понад 70 активних молодих людей. Серед учасників, зокрема, команди, котрі вже реалізовують свої проєкти в межах інноваційної програми UPSHIFT.  


Мета форуму – надати молоді більше знань та можливостей, розповісти про дієві інструменти, які допоможуть їм долучитися до трансформації України, брати на себе відповідальність за виклики майбутнього.

Форум – дводенний. Складався з різних інтерактивних панелей. Провідна тема першої – вплив молоді.  Досвідом та порадами ділилися Вікторія Кенідра, голова молодіжної ради при Закарпатській ОВА, Анастасія Кулеба, координаторка проєкту «ВідНова:UA», Ольга Джуган, координаторка програми «Шелтер», Міжнародна гуманітарна організація «Людина в біді, Словацька Республіка», Софія Станович, керівниця регіонального центру розвитку лідерства Української академії лідерства в Ужгороді, та Ірина Полєтуха, радниця Міністра молоді та спорту 2021-2023 рр., директорка ГО «Центр розвитку соціального капіталу».

Як молодь впливає на процеси прийняття рішень? З’ясовували запрошені спікери Марія Юріна, головна спеціалістка відділу молодіжної політики при Закарпатській ОВА, Микола Чех, голова Тячівської молодіжної ради, Анжеліка Улиганець, засновниця молодіжного хабу «Здибанка», та Олена Біланіна, голова Ужгородської молодіжної ради на другій панельній дискусії. 

Зокрема, Анжеліка Улиганець розповіла про успішні приклади діяльності хабу, який діє вже три роки й набув нового статусу – молодіжного центру: «Нині активно працюємо над розвитком учнівського самоврядування. Якщо буде розвинуто учнівське самоврядування, воно плавно перейде в молодіжну раду, що згодом трансформується в місцеве депутатство. Це все – розвиток».

З’ясовували й що робити з пасивною молоддю. Дали цінні поради, як залучати молодь до творення змін у суспільстві.  

«67.5 % молоді готові долучатися до організації й громадського життя в громадах, але разом із тим маємо високу частку молоді, яка є пасивною. Вона не поінформована про те, які заходи відбуваються, не знають, як функціонує молодіжна політика», – зазначила Марія Юріна. 

Спікери порекомендували декілька програм та платформ, які підкажуть молодим людям, із чого розпочати свій громадський шлях. Серед них – програма підтримки молодіжних рад, програма «Молодіжний працівник», ресурсний центр ГУРТ та, звісно, особисті знайомства.

Під час ще однієї панелі – «Молодь як частина громадського активізму» – учасники мала унікальну можливість поспілкуватися з професором Гарвардського університету Деніелом Дж. Епстейном. Професор найстарішого закладу вищої освіти США дав цінні поради та поділився досвідом американської молодіжної політики. Зокрема, зазначив, що дуже часто молодь не розуміє своєї сили, мовляв, відіграє незначну роль у політичних процесах країни, але саме молодь може допомогти вибудовувати процес демократії, до прикладу, у виборах. 

«Використовуйте соціальні медіа як майданчик для дискусії та дебатів із приводу того, кого хочете підтримати. За допомогою соцмереж можете навчитися цивільним способом комунікувати про важкі політичні питання. Впроваджуйте культурний діалог щодо цього. Важливі моменти громадської участі, на прикладі американської молоді, починаються із середньої школи, із 12 років. Це – підтримка спортивних команд школи, акції прибирання, ярмарки. Подібне допомагає добре зарекомендувати себе, а такий прояв громадського активізму доповнить ваш CV при майбутньому вступі в університет», – зазначив професор. 

Другий день форуму був насичений інтерактивними виступами. Практичні поради, як приборкати страх публічного виступу, дала учасникам Олеся Чепелюк, режисерка, директорка-художниця та керівниця Закарпатського обласного театру драми та комедії. 

Розбирали на реальних прикладах помилки в комунікації про молодіжні проєкти з представниками ЗМІ разом із Галиною Гичкою, журналісткою видання «Varosh». Послухали про можливості молодіжної політики та діяльність НМРУ від Вадима Братчикова, члена правління Національної Організації Скаутів України, радника голови Київської міської молодіжної ради. Мали цікаві інтерактиви і про лідерство в сучасних умовах від Анни Мелеганич, доцентки факультету історії та міжнародних відносин УжНУ, к. політ.н, координаторки ВІ «Активна громада», керівниці ГО «Мегасоціум». 

Завершили захід пізнавальною екскурсією історичним Ужгородським замком. 

Учасниця форуму Леся Сагайдак із Виноградова поділилася враженнями: «Для мене справді цікавим і цінним став тренінг від Олесі Чепелюк про публічний виступ, бо він допоміг усвідомити свої помилки й зрозуміти, як їх виправити. Також пізнавально було послухати навчання від співробітниці ЗМІ «Варош», стало зрозуміло, що, де, у кого і як просити, щоб отримати потрібну послугу від ЗМІ. Найбільше сподобався виступ викладача з Гарварду. Я була вражена інформацією та її подачею.  яку він. Загалом весь форум був дуже крутим, організація на вищому рівні».

Захід проводиться в межах проєкту “Level up of youth NGOs for the democratic future of Ukraine”, який виконується Національною молодіжною радою Німеччини (DBJR) в партнерстві з Національна молодіжна рада України / National Youth Council of Ukraine (НМРУ) за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.

Translate »