Відбулось перше засідання Закарпатського дискусійного клубу
«Інтелектуальна платформа» участь в якому взяв голова ГО “Простір молоді” Микола Сюсько
Більше 40 науковців і громадських експертів провели у вівторок 12 січня 2016р. у м. Ужгороді перше засідання новоствореного неформального об’єднання – Закарпатський дискусійний клуб розвитку і реформ «Інтелектуальна платформа».
Ініціаторами створення Клубу виступили регіональні коаліційні об’єднання громадських організацій «Реформи задля гідного життя», «Форум екологічного порятунку Закарпаття», три асоціації органів місцевого самоврядування на Закарпатті і Офіс реформ у Закарпатській області. Наприкінці грудня 2015 року ініціативу підтримала президія Громадської ради при Закарпатській ОДА та керівництво Ужгородського національного університету.
Як зазначив у вступній доповіді співорганізатор Клубу, директор Міжнародного інституту людини і глобалістики «Ноосфера» і експерт Офісу реформ Олег Лукша, ідея заснування постійно діючої площадки інтелектуальних сил з метою обговорення і генерування ідей розвитку та здійснення реформ на Закарпатті виношувалась давно. Втім принцип «поговорили – розійшлись» в інформаційну і кризову добу уже нікого не влаштовує. Тому потрібно запровадити механізм як розробки інтелектуальною елітою рекомендацій владі по вирішенню складних проблем розвитку і здійснення системних реформ на Закарпатті, так і моніторинг впровадження цих рекомендацій.
На засіданні Клубу погодили розроблені Концепцію, принципи і тематичний план 12 засідань на 1-е півріччя 2016 року. Затвердили модераторів засідань для різних тематичних спрямувань, якими стали Олег Лукша, Оксана Станкевич (Регіональне молодіжне екологічне об’єднання «Екосфера») та Павло Гомонай (ГО «Ужгородський конвент»). Остаточно визначились із назвою Клубу (перший варіант назви – «Сила інтелекту»).
Більшу частину часу свого 2-х годинного засідання Клуб провів у дискусіях на тему: «Громадянське суспільство Закарпаття і влада: виміри взаємин, усвідомлення суспільної ролі, стратегія розвитку». В доповіді Олега Лукші і співдоповідях Оксани Станкевич та Володимира Феськова (Закарпатський громадський центр) йшлося про необхідність закріплення та інтелектуального підсилення нинішньої провідної ролі громадянського суспільства України і Закарпаття зокрема у процесах державотворення і реформах системи влади в країні, а не облич у владі. З цією метою запропоновано розробити впродовж півроку ефективну і дієву «Стратегію розвитку громадянського суспільства Закарпаття на період до 2020 року» виключно силами експертів самого громадянського суспільства. Серед іншого, подібна Стратегія покликана вперше проаналізувати кількісний і якісний склад громадянського суспільства та його людський капітал і спроможність відігравати провідну роль у подоланні кризових явищ і корупції та здійсненні реформ. Це надзвичайно важливо в умовах суттєвого зниження рівня довіри громадян до політичних і владних інституцій та наростання суспільного скепсису до їх декларативних, а не реальних дій у здійсненні системних реформ в країні, відповідно до завдань Революції гідності.
В дискусіях виступили Михайло Савчин – доктор юридичних наук, професор УжНУ; Іван Черленяк, доктор наук з державного управління, професор УжНУ; Володимир Приходько – доктор економічних наук, професор УжНУ; Олексій Кіндрат – голова правління Регіонального відділення УСПП в Закарпатській області; Микола Сюсько – аспірант УжНУ, юрисконсульт, депутат Ужгородської міськради; Тетяна Бутурлакіна – кандидат економічних наук, доцент УжНУ та інші.
Пропозиції і зауваження виступаючих будуть використані при розробці «Стратегії розвитку громадянського суспільства Закарпаття до 2020 року» – процесі, який планується здійснювати відкрито і прозоро із залученням практично усіх активно працюючих громадських об’єднань області.
Наступне засідання Дискусійного клубу заплановане на 26 січня 2016 року на тему «Системні реформи і псевдореформи в Україні: регіональний вимір і специфіка Закарпаття».
Актуальність саме цієї теми, серед іншого, обумовлена ще й тим, що Закарпаття залишається єдиним регіоном в Україні, де досі обласною радою не затверджений Перспективний план формування територій спроможних громад, проект якого скандально був провалений обласною радою попереднього скликання у серпні 2015 року з політичними цілями.
На цьому ж засіданні буде затверджено і Робочу групу з розробки «Стратегії розвитку громадянського суспільства Закарпаття до 2020 року».
Олег Лукша,
експерт Офісу реформ у Закарпатській області,
співорганізатор Закарпатського дискусійного клубу «Інтелектуальна платформа»