«Малими кроками до великої мети»: на Закарпатті створено мережу молодіжних хабів

Днями завершився піврічний масштабний проєкт «Створення мережі молодіжних хабів на Закарпатті», котрий реалізовувався ГО “Простір молоді” за підтримки Агенства США з міжнародного розвитку (USAID)


Як все було…

Його мета – створення молодіжних хабів у 4 великих містах Закарпаття (Перечині, Тячеві, Виноградові та Іршаві), та формування стійкої спільноти молодіжних лідерів з різних куточків області. В рамках проєкту було закуплено необхідне обладнання для просторів – проєктори, пуфи, канцелярію, ігри тощо, а також провели ряд навчань – по проєктному менеджменту, залученню громадян, керуванню молодіжними центрами.

Наполеонівські плани перекреслила пандемія Covid-19, коли новостворенні хаби мусили переходити в режим онлайн.

Так, довелося скасувати поїздку на Схід для обміну досвідом. Тому дізнаватися про успішні ініціативи молодіжних лідерів з Донеччини та Луганщини теж довелося в режимі онлайн.

Врешті, про результативність ініціативи найкраще скажуть перші зреалізовані міні-проєкти у рамках гранту.

Прості інструкції та власний приклад – еко-проєкт у «Хижі»:

Еко-ініціативи стали найбільш топовою темою, яка піднімається зараз серед населення. Приємно усвідомлювати, що молодь також прагне зберігати світ навколо для майбутніх поколінь.

Активісти з «Хижі» вирішили показати на власному прикладі, як це – жити еко-свідомо. Вони записали ряд простих відео, де покроково пояснювали –  як сортувати, купувати тощо. Наприклад, запросили експертку, яка у прямому етері зробила покупки в супермаркеті з врахуванням екостандартів. Пішли на станцію переробки сміття і показали, як здавати і де переробляти відсортоване сміття. А для популяризації торбинок замість поліетиленових пакетів запустили челенджі #екоташкавмагазин і #метр2чистоти. Для постійного інформування зорганізували на базі хабу екоклуб. Після закінчення карантину планують навчати сортуванню у школах.

«Кульок – не тренд» у «ПакДись»

Найколоритнішим хабом, напевне, є «ПакДись», сама назва якого свідчить про унікальну говірку Закарпаття. Тому і назву для свого еко-проєкту підібрали відповідну. Кульок – це поліетиленовий пакет, місце якому точно не на фоні мальовничих пейзажів.

Молодь закупила необідні коробки для сортування сміття, які розмістять у школах, аби змалечку формувати культуру сортування. А щоб вміти використовувати їх за призначенням, підготували для мешканців Іршави серію відео-лекцій на теми правильного сортування різних типів сміття у режимі онлайн.

Популяризацією руху займаються через відео та пости. І навіть зробили цікаве онлайн-опитування місцевих жителів.

Івент-простір від «Майстерні ідей»

Спільними зусиллями громадськості вдалося втілити давню мрію молоді Виноградова –івент-простір «Мистецька поляна». Локацію вибрали вдало, адже поруч аж три навчальні заклади – коледж, школа, гімназія. Ідея молодіжного майданчика об’єднала учнів, студентів, педагогів, волонтерів, мешканців міста та органи місцевого самоврядування. Спільними зусиллями розчистили територію, пофарбували лавки, зробили сцену та декоративні доріжки. На заваді не стали навіть проливні дощі, які тиждень не давали закінчити роботу. Після карантину тут планують проводити заняття на свіжому повітрі, кіноперегляди та вечірки.

Медіа-школа від «BULB»

Показувати красу свого краю через пізнавальні відео вчаться зараз на медіа-школі у Тячеві. Більше того, під керівництвом професіоналів тут вчиться азам монтажу та  опановують техніку зйомки з допомогою квадрокоптера. Адже з висоти пташиного польоту на світ можна подивися під зовсім іншим кутом.

Планують не тільки знімати неймовірні гірські пейзажі, але й говорити про важливі проблеми у громаді. Так, на часі – ролик про стихійні сміттєзвалища на берегах річок, аби спонукати містян не смітити та дбати про природу.

І в кінці…

Проєкт завершився, але спільнота залишається. За цей час у краї з’явилося стійке ком’юніті молоді, котра готова розвивати себе і громаду.

За словами молодіжних активістів, найцінніше, що дав їм цей проєкт – друзі. Людей, з якими можна разом відпочити і пограти; однодумців, котрі відверто послухають твої ідеї; товаришів, з якими не страшно рухатися вперед.

І головне, впевненість у тому, що ти не один і що тільки разом можна змінювати майбутнє своєї країни на краще.

А в подяку всім, хто долучився до проєкту – невелике підсумкове відео! Приємного перегляду)

Проєкт “Створення мережі молодіжних просторів на Закарпатті” реалізується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)

#YouthSpace #ПростірМолоді #USAID

Translate »